‹ Prev
Next ›
Kensington ValuKey Wired USB UK Keyboard Black 1500109
129 Stock Available
- Reliable Plug & Play operation with USB connection
- A sealed membrane design lets liquid from accidental spills run through without damaging keyboard electronics
- Meets MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids testing for resistance to breakdown when exposed to cleaning and disinfecting solvents such as alcohol and bleach for at least 24 hours.
- Wired 150cm USB cable for battery free reliability
- Tactile feedback keys for exceptional comfort
- Essential Euro currency symbol
- PC and MacĀ® compatible
- Optimised for your Windows 11 keyboard needs.
£18.35
Inc. VAT £22.02
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Recommended usage | Office |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard language | UK English |
| Pointing device | No |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Numeric keypad | Yes |
| Windows keys | Yes |
| Purpose | PC/Server |
| Certification | MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids |
| Backlight | No |
| Product colour | Black |
| Keyboard style | Straight |
| Wrist rest | No |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Plastic |
| Cable length | 1.5 m |
| Power source type | USB |
| Mouse included | No |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Compatible operating systems | Windows 10; Windows 8; macOS 10.9; macOS X 10.11; Windows 7; Windows 11; Windows 7 or above; macOS 10.10 or above; macOS 10.14 or above |
| Products per pallet (EU) | 175 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Products per pallet (UK) | 250 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 103.5 cm |
| Pallet weight (UK) | 187.5 kg |
Product Information
| Brand | Kensington |
| Type | Keyboards |
Description
105 Key keyboard layout; Supports USB; Spill Proof with sealed membrane design.