Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Recommended usage | Office |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB |
| Keyboard key switch | Scissor key switch |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard language | UK English |
| Pointing device | No |
| Keyboard form factor | Tenkeyless (80 - 87%) |
| Numeric keypad | No |
| Physical layout | ANSI |
| Windows keys | Yes |
| Hot keys | Yes |
| Multimedia keys | Yes |
| Non-slip base | Yes |
| Country of origin | China |
| Backlight | No |
| Product colour | Light grey, White |
| Keyboard style | Straight |
| Ergonomic design | Yes |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Plastic, Rubber, Steel |
| LED indicators | Yes |
| USB connector type | USB Type-A |
| Cable length | 1.55 m |
| Plug and Play | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Power source type | USB |
| Mouse included | No |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 305 x 165 x 20 mm |
| Keyboard weight | 520 g |
| Weight | 520 g |
| Pouch | Yes |
| Package width | 210 mm |
| Package depth | 326 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 599 g |
| Number of products included | 1 pc(s) |
Product Information
| Brand | Bakker Elkhuizen |
| Type | Keyboards |
Description
S-board 840 A great compact keyboard. Everything's included! With USB ports. The S-board 840, one of the best equipped keyboards on the market for years. With its compact size, you will work in a healthier and more comfortable way. The S-board 840 meets the ergonomic requirements for keyboards e.g., a scissor mechanism, a key centre distance of 19mm, and concave keys in white with dark lettering. Those features guarantee a convenient and precisely way of typing, and minimal typing errors. The hot-keys, integrated multimedia keys, status LEDs, and the two USB ports promise a productive way of working. Avoid strain in your lower arms and shoulders and start working ergonomic and comfortable with the S-board 840.