32% Off
‹ Prev
Next ›
HP 55X Original LaserJet Toner Cartridge High Yield Black CE255X
Currently out of Stock
- Works with Original
- HP
- LaserJet: LaserJet Enterprise 500 MFP M525dn - LaserJet Enterprise P3010 Series - LaserJet Enterprise P3015x - LaserJet P3016 - LaserJet Enterprise 500 MFP M525f - LaserJet Enterprise P3015 - LaserJet Enterprise P3015d - LaserJet Enterprise P3015dn - LaserJet Enterprise P3015n - LaserJet Enterprise flow MFP M525c
- LaserJet Enterprise: 500 Flow M525c - P3015 - 500 MFP 500 M525f - P3015x - 500 MFP 500 M525dn - P3015d - P3015dn
- Laser Printer: LaserJet Enterprise 500 M525f - LaserJet Enterprise P3015 - LaserJet Pro M521dw - LaserJet Enterprise 500 M525dn - LaserJet Enterprise P3015d - LaserJet Enterprise P3015dn - LaserJet Enterprise flow M525c - LaserJet P3015d - LaserJet Managed MFP M525fm - LaserJet P3015dn - LaserJet Enterprise flow MFP M525c - LaserJet Pro MFP M521dn - LaserJet Enterprise 500 MFP M525f - LaserJet P3015x - LaserJet Managed Flow MFP M525cm - LaserJet Pro MFP M521dw - LaserJet Enterprise 500 MFP M525dn - LaserJet Enterprise P3015x - LaserJet Pro M521dn
- LaserJet Mono: 3015 - P3000 - P3015
- LaserJet Pro: LaserJet Pro MFP M521dn - LaserJet Pro MFP M521dw - M521dn - M521dne - M521dw
- HP
- Original HP 55X High Yield Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 55 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M521
- 1 Black (~12,500 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Reliable printing you can trust
- Ideal for general office printing for everyday office communications.
- Depend on Original HP 55X High Yield Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
£311.02
RRP: £457.58
Inc. VAT £373.22
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 55 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 12500 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| OEM code | CE255X |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 37% |
| Country of origin | China, Japan |
| HP segment | Enterprise |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Width | 395 mm |
| Depth | 160 mm |
| Height | 313 mm |
| Weight | 1.63 kg |
| Package width | 395 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 313 mm |
| Package weight | 2.26 kg |
| Package type | Box |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 14 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 54 pc(s) |
| Layers per pallet | 3 pc(s) |
| Products per pallet | 54 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 42 pc(s) |
| Pallet gross weight | 115.3 kg |
| Pallet weight (EU) | 115.3 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884420133704 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Ideal for general office printing for everyday office communications.\nHP 55 LaserJet Toner Cartridges provide trouble-free printing and consistent results, page after page. Office printing runs smoothly with the Original HP toner cartridge using Original HP toner. And you can rely on the environmental leadership of HP.