‹ Prev
Next ›
HP 55A Original LaserJet Toner Cartridge Black CE255A
Currently out of Stock
- Works with Original
- HP
- Laser Printer: LaserJet Enterprise 500 MFP M525dn - LaserJet Pro MFP M521dw - LaserJet Enterprise P3015dn - LaserJet Enterprise P3015x - LaserJet Enterprise flow M525c - LaserJet P3015x - LaserJet Pro M521dn - LaserJet Enterprise 500 M525f - LaserJet Enterprise P3015 - LaserJet Managed Flow M525cm - LaserJet Managed M525fm - LaserJet P3015dn - LaserJet Enterprise 500 M525dn - LaserJet Enterprise P3015d - LaserJet P3015d - LaserJet Pro M521dw - LaserJet Managed Flow MFP M525cm - LaserJet Pro MFP M521dn - LaserJet Managed MFP M525fm - LaserJet Enterprise flow MFP M525c - LaserJet Enterprise 500 MFP M525f
- LaserJet: LaserJet Enterprise P3015dn - LaserJet Enterprise flow MFP M525c - LaserJet Enterprise P3015d - LaserJet Enterprise 500 MFP M525f - LaserJet Enterprise P3015 - LaserJet Enterprise P3015n - LaserJet Enterprise P3015x - LaserJet P3016 - LaserJet Enterprise 500 MFP M525dn - LaserJet Enterprise P3010 Series
- LaserJet Enterprise: 500 MFP 500 M525f - P3015d - P3015dn - 500 Flow M525c - P3015 - P3015x - 500 MFP 500 M525dn
- LaserJet Pro: M521dw - M521dn - M521dne - LaserJet Pro MFP M521dn - LaserJet Pro MFP M521dw
- LaserJet Mono: 3015 - P3015 - P3000
- HP
- Original HP 55A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 55 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M521
- 1 Black (~6,000 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Reliable printing you can trust
- Ideal for general office printing for everyday office communications.
- Depend on Original HP 55A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
£192.62
Inc. VAT £231.14
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 55 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 6000 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CE255A |
| Total amount of recycled materials used for making | 37% |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China, Japan, France |
| HP segment | Enterprise |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Width | 395 mm |
| Depth | 160 mm |
| Height | 261 mm |
| Weight | 1.25 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 395 x 160 x 261 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 395 x 160 x 261 mm |
| Package width | 395 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 261 mm |
| Package weight | 1.82 kg |
| Package type | Box |
| Empty weight | 1.24 kg |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 16 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 14 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 14 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 72 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Products per pallet | 72 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 56 pc(s) |
| Pallet gross weight | 122.4 kg |
| Pallet weight (EU) | 122.4 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884420133698 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Ideal for general office printing for everyday office communications.\nHP 55 LaserJet Toner Cartridges provide trouble-free printing and consistent results, page after page. Office printing runs smoothly with the Original HP toner cartridge using Original HP toner. And you can rely on the environmental leadership of HP.