‹ Prev
Next ›
HP 507X Original LaserJet Toner Cartridge High Yield Black CE400X
3 Stock Available
- Works with Original
- HP
- Color LaserJet Pro: 500 Color MFP M570dn - 500 MFP 570dn - 500 MFP 570dw
- Laser Printer: LaserJet Enterprise 500 color M551n - LaserJet Enterprise 500 color M551dn - LaserJet Enterprise 500 color M551xh - LaserJet Enterprise 500 color M575dn - LaserJet Enterprise color flow M575c - Color LaserJet Managed Flow MFP M575cm - LaserJet Pro 500 Color MFP M570dn - LaserJet Enterprise 500 Color MFP M575dn - LaserJet Enterprise 500 Color M551xh - LaserJet Enterprise 500 Color MFP M575f - LaserJet 500 Color M551dn - LaserJet Pro 500 Color MFP M570dw - LaserJet Enterprise 500 Color M551n - LaserJet Enterprise Color flow MFP M575c - Color LaserJet Managed MFP M575dnm - LaserJet Enterprise 500 color M575f - LaserJet Pro 500 color M570dn - LaserJet Pro 500 color M570dw
- LaserJet Pro: 500 Colour MFP M570dw - LaserJet Pro 500 Color MFP M570dn - LaserJet Pro 500 Color MFP M570dw
- Color LaserJet: LaserJet Enterprise 500 Color m551xh - LaserJet Enterprise 500 Color m551n - Enterprise Color 500 MFP M575f - LaserJet Enterprise 500 Color m551dn
- LaserJet: LaserJet Enterprise 500 Color M551n - LaserJet Enterprise 500 Color M551xh - LaserJet Enterprise 500 Color MFP M575dn - LaserJet Enterprise Color flow MFP M575c - LaserJet Enterprise 500 Color M551dn - LaserJet Enterprise 500 Color MFP M575f
- LaserJet Enterprise: 500 Color Flow MFP575c - 500 Colour M551dn - 500 Colour M551n - 500 Color MFP M575dn - 500 Color MFP M575f - 500 Colour Flow MFP M575c - 500 Colour M551xh
- HP
- Original HP 507X High Yield Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 507 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M570
- 1 Black (~11,000 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Reliable printing you can trust
- Designed to print colour business documents and marketing materials with photo-realistic images and graphics.
- Depend on Original HP 507X High Yield Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
£250.20
Inc. VAT £300.24
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 507 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 11000 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| OEM code | CE400X |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 14% |
| Country of origin | China, Japan |
| HP segment | Enterprise |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 70% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Width | 390 mm |
| Depth | 164 mm |
| Height | 206 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Package width | 390 mm |
| Package depth | 164 mm |
| Package height | 206 mm |
| Package weight | 1.74 kg |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 20 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 14 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 14 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 70 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Products per pallet | 70 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 70 pc(s) |
| Pallet gross weight | 142.3 kg |
| Pallet weight (EU) | 142.3 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962554562 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1179 mm |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Designed to print colour business documents and marketing materials with photo-realistic images and graphics.\nHP 507X Black LaserJet Toner Cartridge keeps business productivity high. Avoid wasted time and supplies with this reliable, high-capacity Original HP toner cartridge, designed for printing emails, drafts and documents, with crisp, black text.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.