‹ Prev
Next ›
HP 507A Original LaserJet Toner Cartridge Cyan CE401A
5 Stock Available
- Works with Original
- HP
- Color LaserJet: Enterprise 500 M575dn - Enterprise Color 500 MFP M575f - 500 M551 - Enterprise 500 Color Flow M575f - LaserJet Enterprise 500 Color m551xh - Enterprise 500 Color flow MFP575c - Enterprise Color 500 MFP M575dn - LaserJet Enterprise 500 Color m551dn - LaserJet Enterprise 500 Color m551n
- Laser Printer: LaserJet Enterprise 500 color M551n - LaserJet Pro 500 color M570dw - LaserJet Enterprise 500 color M551xh - LaserJet Enterprise 500 color M575dn - LaserJet Enterprise 500 color M575f - LaserJet Enterprise color flow M575c - LaserJet Pro 500 color M570dn - LaserJet Enterprise 500 Color M551n - Color LaserJet Managed MFP M575dnm - LaserJet Enterprise 500 Color MFP M575f - LaserJet Enterprise 500 Color MFP M575dn - LaserJet Enterprise 500 Color M551xh - LaserJet 500 Color M551dn - LaserJet Pro 500 Color MFP M570dw - LaserJet Enterprise Color flow MFP M575c - LaserJet Pro 500 Color MFP M570dn - Color LaserJet Managed Flow MFP M575cm - LaserJet Enterprise 500 color M551dn
- LaserJet Enterprise: 500 Color MFP M575f - 500 Color Flow MFP575c - 500 Color MFP M575dn - 500 Colour M551dn - 500 Colour M551n - 500 Colour M551xh - 500 Colour Flow MFP M575c
- LaserJet Pro: 500 Colour MFP M570dw - LaserJet Pro 500 Color MFP M570dw - LaserJet Pro 500 Color MFP M570dn
- Color LaserJet Pro: 500 MFP 570dw - 500 Color MFP M570dn - 500 MFP 570dn
- LaserJet: LaserJet Enterprise 500 Color M551n - LaserJet Enterprise 500 Color M551xh - LaserJet Enterprise 500 Color MFP M575dn - LaserJet Enterprise 500 Color MFP M575f - LaserJet Enterprise Color flow MFP M575c - LaserJet Enterprise 500 Color M551dn
- HP
- Original HP 507A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 507 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M570
- 1 Cyan (~6,000 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Reliable printing you can trust
- Designed to print colour business documents and marketing materials with photo-realistic images and graphics.
- Depend on Original HP 507A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
£289.79
Inc. VAT £347.74
Product Details
General Information
| Colour | Cyan |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 507 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 5000 pages |
| Colour toner page yield | 6000 pages |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CE250A |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 14% |
| Country of origin | China, Japan |
| HP segment | Enterprise |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 70% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Width | 390 mm |
| Depth | 164 mm |
| Height | 206 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Package width | 390 mm |
| Package depth | 164 mm |
| Package height | 206 mm |
| Package weight | 1.74 kg |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 20 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 14 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 14 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 70 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Products per pallet | 70 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 70 pc(s) |
| Pallet gross weight | 142.3 kg |
| Pallet weight (EU) | 142.3 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962554579 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Designed to print colour business documents and marketing materials with photo-realistic images and graphics.\nHP 507A Cyan LaserJet Toner Cartridge keeps business productivity high. Avoid the hassle and expense of reprints. Produce standout business documents and presentations. Save time and money when you print marketing materials in the office.