‹ Prev
Next ›
GBC RollSeal Ultima 35 Ezload Roll Laminator 1701660
1 Stock Available
- For 2x42.5 micron to 2x250 micron laminate
- Approx 4 x faster lamination compared to traditional pouch laminators
- Dimensions: 530 x 550 x 400mm
- In-built manual film cutter
- A3 Roll laminator
- Warms up in 1 minute
- Uses 42.5 to 250 micron roll film
- 1 year warranty
- Laminates from ID to A3 size
- EzLoad Film Loading Technology
£2,080.89
Inc. VAT £2,497.07
Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Maximum lamination width | 30.5 cm |
| Preheating time | 1 min |
| Lamination speed | 1000 mm/min |
| Maximum document thickness | 0.5 mm |
| Built-in display | No |
| Format | A3 |
| Product colour | Black, Blue |
| Control type | Buttons |
| Power consumption (typical) | 1350 W |
| Current | 4.5 A |
| Width | 460 mm |
| Depth | 430 mm |
| Height | 230 mm |
| Weight | 17 kg |
| Package width | 565 mm |
| Package depth | 532 mm |
| Package height | 390 mm |
| Package weight | 19.1 kg |
Product Information
| Brand | GBC |
| Type | Laminator |
Description
- Variable temperature: Enables lamination from 42.5 micron up to 250 micron thicknesses (Total 500 micron) - Permits use of multiple paper media - High Speed machine: 1000 mm/min - Time to laminate 1 A4 sheet: 13 sec - Time to laminate 1 A3 sheet: 18 sec - Approx 4 x FASTER lamination process than with traditional office Pouch laminator - EzLoad™ Film Loading Technology - Impossible to load films in error - Laminates all formats up to 305 mm width - Not restricted by conventional paper formats (DIN-size) - 1 minute ‘Warm up’ period - Less wasted time
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.