‹ Prev
Next ›
Rhino Exercise Book 5mm Square 80 Pages A4 Yellow (Pack of 50) VC49676
125 Stock Available
- Size: A4
- Ruled with 5mm squares
- 80 pages of 75gsm education standard paper
- Printed using solvent-free, water-based inks
- Every purchase will help the charity 'Save the Rhino International
- 100% recycled, sturdy and resilient manilla cover
- Pack of 50
- Made in the EU
- Colour: Yellow
- Paper sourced from sustainable European forests
Select Product Options
Cover Colour: Yellow
Size: A4
Ruling: S5
Number of pages: 80 Pages / 40 leaf
£65.14
Inc. VAT £78.17
Product Details
General Information
| Binding | Stapled |
| Cover Colour | Yellow |
| Cover Material | 225gsm Manilla |
| Ruling Colour | Grey |
| No. of Pages | 80 Pages |
| Paper Grammage | 75gsm |
| Paper Colour | White |
| Rulings | Squared |
| Size | A4 |
| Environment Support | 100% recyclable |
| Country of Origin | Made in EU |
| Dimensions | 297x210mm |
| Books or Sheets | Books |
| Ruling Description | 5mm Squared |
| Manufacturer | Victor Stationery |
| Warranty | Lifetime Warranty |
| Weight | 11kg |
Product Information
| Brand | Rhino |
| Type | Exercise Books & Paper |
Description
Designed for classroom use, this Rhino A4 exercise book contains 80 pages of feint ruled with 5mm squares on education standard smooth, white paper. Ideal for mathematical work, and colour coordinating different lessons, this exercise book has sturdy, manilla covers in yellow. Supplied in a pack of 50 books.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.