‹ Prev
Next ›
RHINO A4 Exercise Book 80 Page, Light Blue, S7
115 Stock Available
- Printed using solvent-free, water-based inks
- Every purchase will help the charity 'Save the Rhino International
- 100% recycled, sturdy and resilient manilla cover
- Size: A4
- 80 pages of 75gsm education standard paper
- Ruled with 7mm squares
- Paper sourced from sustainable European forests
- Colour: Light Blue
- Made in the EU
- Pack of 50
Select Product Options
Cover Colour: Light Blue
Size: A4
Ruling: S7
Number of pages: 80 Pages / 40 leaf
£65.14
Inc. VAT £78.17
Product Details
General Information
| Binding | Stapled |
| Cover Material | 225gsm Manilla |
| Cover Colour | Blue |
| Ruling Colour | Grey |
| No. of Pages | 80 Pages |
| Paper Grammage | 75gsm |
| Paper Colour | White |
| Rulings | Squared |
| Size | A4 |
| Environment Support | 100% recyclable |
| Cover Design/Colour | Light Blue |
| Country of Origin | Made in EU |
| Dimensions | 297x210mm |
| Books or Sheets | Books |
| Ruling Description | 7mm Squared |
| Manufacturer | Victor Stationery |
| Warranty | Lifetime Warranty |
| Weight | 11kg |
Product Information
| Brand | Rhino |
| Type | Exercise Books & Paper |
Description
Designed for classroom use, this Rhino A4 exercise book contains 80 pages of feint ruled with 7mm squares on education standard smooth, white paper. Ideal for mathematical work, and colour coordinating different lessons, this exercise book has sturdy, manilla covers in light blue. Supplied in a pack of 50 books.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.