‹ Prev
Next ›
RHINO 138 x 165 Exercise Book 24 Page, Red, F11
Currently out of Stock
- Approx. 138 x 165mm
- Ruled with 11mm feints
- Education-standard 75gsm smooth white paper
- Sturdy and resilient 100% recycled 225gsm manilla cover
- Help Save the Rhino with our regular donations to the UK charity – over £100,000 since 2006
- Market-leading RHINO brand
- 100% recyclable
- Printed using solvent-free, water-based inks
- Paper sourced from sustainable European forests
- Made in EU
Select Product Options
Cover Colour: Red
Size: Other Sizes
Ruling: F11
Number of pages: 24 Pages / 12 leaf
£41.00
Inc. VAT £49.20
Product Details
General Information
| Binding | Stapled |
| Cover Colour | Red |
| Cover Material | 225gsm Manilla |
| Ruling Colour | Grey |
| Paper Grammage | 75gsm |
| Paper Colour | White |
| No. of Pages | 24 Pages |
| Rulings | Feint Ruled |
| Size | Other Sizes |
| Environment Support | 100% recyclable |
| Dimensions | 138x165mm |
| Country of Origin | Made in EU |
| Books or Sheets | Books |
| Book/Sheet Size | 138x165mm |
| Manufacturer | Victor Stationery |
| Ruling Description | 11mm Ruled |
| Warranty | Lifetime Warranty |
| Weight | 3.3kg |
Product Information
| Brand | Rhino |
| Type | Exercise Books & Paper |
Description
These high-quality RHINO 138 x 165mm school exercise books come with 24 pages, ruled with 11mm feint lines, and are ideal for making notes. And with the education-standard smooth white paper, you can write on both sides.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.