‹ Prev
Next ›
RHINO A4 Exercise Book 80 Page, Purple, F8M
181 Stock Available
- 100% recycled, sturdy and resilient manilla cover
- Every purchase will help the charity 'Save the Rhino International
- Printed using solvent-free, water-based inks
- 80 pages of 75gsm education standard paper
- Ruled with 8mm lines and a margin
- Size: A4
- Pack of 50
- Colour: Purple
- Made in the EU
- Paper sourced from sustainable European forests
Select Product Options
Cover Colour: Purple
Size: A4
Ruling: F8M
Number of pages: 80 Pages / 40 leaf
£65.14
Inc. VAT £78.17
Product Details
General Information
| Binding | Stapled |
| Cover Colour | Purple |
| Cover Material | 225gsm Manilla |
| Ruling Colour | Grey & Red |
| Paper Colour | White |
| Paper Grammage | 75gsm |
| No. of Pages | 80 Pages |
| Rulings | Feint Ruled & Margin |
| Size | A4 |
| Environment Support | 100% recyclable |
| Country of Origin | Made in EU |
| Dimensions | 297x210mm |
| Books or Sheets | Books |
| Ruling Description | 8mm Feints & Margin |
| Manufacturer | Victor Stationery |
| Warranty | Lifetime Warranty |
| Weight | 11kg |
Product Information
| Brand | Rhino |
| Type | Exercise Books & Paper |
Description
Designed for classroom use, this Rhino A4 exercise book contains 80 pages of feint ruled pages with margin for neat note taking in lessons. Ideal for colour coordinating different lessons, this exercise book has sturdy, manilla covers in purple. Supplied in a pack of 50 books.