‹ Prev
Next ›
Notebook 205x102 32 page 8MM RULED & CENTRE MARGIN PURPLE PACK 100 VNB005-122-6
Currently out of Stock
- 8 x 4” (approx. 200 x 100mm)
- Ruled with 8mm feints and a centre line
- Education-standard 75gsm smooth white paper
- Sturdy and resilient 100% recycled 225gsm manilla cover
- Help Save the Rhino with our regular donations to the UK charity – over £100,000 since 2006
- Market-leading RHINO brand
- 100% recyclable
- Printed using solvent-free, water-based inks
- Paper sourced from sustainable European forests
- Made in EU
Select Product Options
Cover Colour: Purple
Size: 8x4in
Ruling: F8CM
Number of pages: 32 Pages / 16 leaf
£114.00
Inc. VAT £136.80
Product Details
General Information
| Binding | Stapled |
| Cover Material | 225gsm Manilla |
| Cover Colour | Purple |
| Ruling Colour | Grey & Red |
| Paper Grammage | 75gsm |
| Paper Colour | White |
| No. of Pages | 32 Pages |
| Rulings | Feint Ruled & Margin |
| Size | Other Sizes |
| Environment Support | 100% recyclable |
| Country of Origin | Made in EU |
| Dimensions | 200x100mm |
| Books or Sheets | Books |
| Book/Sheet Size | 200x100mm |
| Ruling Description | 8mm Ruled & Centre Margin |
| Manufacturer | Victor Stationery |
| Warranty | Lifetime Warranty |
| Weight | 3.3kg |
Product Information
| Brand | Rhino |
| Type | Exercise Books & Paper |
Description
These high-quality RHINO 8 x 4” (approx. 200 x 100mm) school exercise books come with 32 pages, ruled with 8mm feint lines and a centre margin, and are ideal for using as a vocabulary book and for making notes. And with the education-standard smooth white paper, you can write on both sides.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.