‹ Prev
Next ›
Leitz WOW Ring Binder A4+ 25mm Pink 42410023
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Ring Binder in striking WOW colours with sophisticated design that let your personality shine through
- 2 D Ring mechanism
- Dual colour cover
- 25 mm, 2 D Ring mechanism
- 250 A4 sheet capacity (80 gsm)
- FSC® certified
£62.99
Inc. VAT £75.59
Product Details
General Information
| Colour | Pink |
| Format | A4 |
| Material | Carton |
| Product colour | Rose |
| Inner colour | White |
| Maximum capacity | 250 sheets |
| Media weight | 80 g/m² |
| Ring diameter | 2.5 cm |
| Rings quantity | 2 |
| No | |
| Spine label | No |
| Spine width | 4 cm |
| Mechanism type | 2D |
| Width | 40 mm |
| Depth | 275 mm |
| Height | 318 mm |
| Weight | 340 g |
| Dimensions (WxDxH) | 40 x 275 x 318 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Product Information
| Brand | Leitz |
| Type | Binder |
Description
An Eye-catching geometric pattern will show your WOW factor. The laminated surface gives the file high quality look and feel.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.