15% Off
‹ Prev
Next ›
Leitz Plus Slim Letter Tray Black 52370095
Currently out of Stock
- Low capacity, perfect for everyday duties
- The toughest letter tray in its class, designed for strength and durability
- Flexible desktop solution when used in combination with Leitz Plus letter trays Standard, Jumbo and Letter tray Drawer unit
- Better organisation with vertical or "stepped" stacking
- Easy document access via large front hand-grap cutout
- Design and print your own label online at www.leitz-easyprint.com
£7.78
RRP: £9.15
Inc. VAT £9.33
Product Details
General Information
| Material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Format | A4 |
| Non-slip feet | No |
| Stackable | Yes |
| Divider | No |
| Number of stacking trays (max) | 30 |
| Suitable for storing | Envelope, Letter, Note, Paper |
| Interior dimensions (W x D x H) | 242 x 330 x 32 mm |
| Dimensions (WxDxH) | 255 x 357 x 35 mm |
| Weight | 2.22 kg |
| Standard media sizes | A4 |
Product Information
| Brand | Leitz |
| Type | Letter Trays |
Description
Robust, low capacity letter tray in premium quality. Part of the Leitz Plus modular letter tray system where all 3 sizes can be stacked onto each other vertically or "stepped". Design and colour-coordinated with the Leitz Plus desktop filing range.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.