‹ Prev
Next ›
Leitz Plastic 180 Lever Arch File A4 52mm Blue (Pack 10) 10151035
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Unique patented mechanism that opens 180° for 50% wider opening and 20% faster filing
- Highly resistent PP cover and PE laminated paper on the inside for extended durability
- With thumbhole, rado rings and metal shoes for secure storage and user-friendly handling
- Pocket on spine enables exchange of labels for easier personalisation
- 350 A4 sheet capacity (80 gsm)
- 5 year guarantee on the mechanism
£109.99
Inc. VAT £131.99
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Format | A4 |
| Material | Plastic |
| Product colour | Blue |
| Surface type | Textured surface |
| Maximum capacity | 350 sheets |
| Media weight | 80 g/m² |
| Reinforced edges | Yes |
| Spine width | 5.2 cm |
| Thumb hole | Yes |
| Width | 55 mm |
| Height | 320 mm |
| Weight | 440 g |
Product Information
| Brand | Leitz |
| Type | Lever Arch File |
Description
High quality lever arch file for professional office users. Durable materials and superior 180° mechanism ensure excellent performance and efficiency.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.