Leitz iLAM Touch 2 Turbo Laminator A3 Glossy White/Grey 75201000
- Unique smart sensor technology - no complicate settings - perfect results!
- 1500 mm/min laminating speed - ideal for heavy office usage
- 1 min. warm-up time. No need to wait when switching between different pouch thicknesses
- Convienient insertion thanks to easy feed system and unique patented fold out flaps ensuring consistently even, high quality lamination
- Low energy consumption, auto shut-off when the device isn't used for 30 minutes
- Auto reverse function – prevents jamming when the laminator is misfed
- For 80 to 250 microns
- Takes approximately 15 seconds to laminate one 80 micron A4 sheet
- LED on/off and reverse indicator
- Includes free pouches starter kit
- CE certified
- Recommended for use with Leitz UDT Pouches
Product Details
General Information
| Colour | White/Grey |
| Maximum lamination width | 32 cm |
| Type | Hot laminator |
| Preheating time | 1 min |
| Lamination speed | 1500 mm/min |
| Minimum pouch thickness | 75 µm |
| Maximum pouch thickness | 250 µm |
| Lamination system | Pouch |
| Laminating time | 20 s |
| Number of rollers | 6 |
| Warm-up time | 1 min |
| Temperature (max) | 135 °C |
| Product colour | Anthracite, White |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Auto power off | Yes |
| Auto power off after | 30 min |
| Reverse motor function | Yes |
| Auto jam detection | Yes |
| Certification | CE |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Width | 526 mm |
| Depth | 401 mm |
| Height | 143 mm |
| Weight | 7.3 kg |
Product Information
| Brand | Leitz |
| Type | Laminator |
Description
Leitz iLAM Touch 2 Turbo Laminator A3 Fully automatic A3 high speed premium laminator with unique smart sensor technology. Recognises document thickness and automatically selects the best speed. Suitable for 80-250 microns. Just 1 min. warm-up time. With unique easy feed system for convienient insertion. For intensive professional use. Features - Unique smart sensor technology - no complicate settings - perfect results! - 1500 mm/min laminating speed - ideal for heavy office usage - 1 min. warm-up time. No need to wait when switching between different pouch thicknesses - Convienient insertion thanks to easy feed system and unique patented fold out flaps ensuring consistently even, high quality lamination - Low energy consumption, auto shut-off when the device isn't used for 30 minutes - Auto reverse function – prevents jamming when the laminator is misfed - For 80 to 250 microns - Takes approximately 20 seconds to laminate one 80 micron A4 sheet - LED on/off and reverse indicator - Includes free pouches starter kit - 3 year guarantee, CE certified - Recommended for use with Leitz UDT Pouches