‹ Prev
Next ›
Leitz 180 Lever Arch File Board 80mm Foolscap Black (Pack of 10) 10821095
8 Stock Available
- Patented 180° mechanism makes it easier to add sections to the file, because you can file from both sides when open
- Mechanism opens 50% wider than standard lever arch files, filing larger amounts of paper in one go
- Heavyweight 100% recycled board covered in paper
- FC, 80mm spine, 600 sheet capacity
£96.99
Inc. VAT £116.39
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Format | Foolscap |
| Material | Cardboard |
| Product colour | Black |
| Inner colour | Grey |
| Maximum capacity | 600 sheets |
| Media weight | 80 g/m² |
| Reinforced edges | Yes |
| Spine label | Yes |
| Spine width | 8 cm |
| Thumb hole | Yes |
| Mechanism type | Lever |
| Label holder | No |
| Width | 80 mm |
| Depth | 348 mm |
| Height | 286 mm |
| Weight | 490 g |
Product Information
| Brand | Leitz |
| Type | Lever Arch File |
Description
The Leitz 180° mechanism is unique and opens to a full 180°, providing you with a 50% wider opending and the opportunity to file from both sides. This saves 20% of your time filing. Features: - Patented 180° mechanism makes it easier to add sections to the file, because you can file from both sides when open - Mechanism opens 50% wider than standard lever arch files, filing larger amounts of paper in one go - Heavyweight 100% recycled board covered in paper - FC, 80mm spine, 600 sheet capacity