‹ Prev
Next ›
Leitz Wow 180 Lever Arch File 80mm A4 Blue (Pack of 10) 10050036
39 Stock Available
- Unique patented mechanism that opens 180° for 50% wider opening and 20% faster filing
- Stylish spine label and dual colour cover
- Thumbhole and rado rings for easy handling
- LAF in striking WOW colours with sophisticated design that let your personality shine through
- 600 A4 sheet capacity (80 gsm)
- 5 year guarantee on the mechanism
- FSC® certified
£99.99
Inc. VAT £119.99
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Format | A4 |
| Material | Carton |
| Product colour | Blue |
| Maximum capacity | 600 sheets |
| Media weight | 80 g/m² |
| Rings quantity | 2 |
| Reinforced edges | No |
| Spine label | Yes |
| Spine width | 8 cm |
| Thumb hole | Yes |
| Width | 80 mm |
| Depth | 285 mm |
| Height | 318 mm |
| Weight | 480 g |
| Dimensions (WxDxH) | 80 x 285 x 318 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Product Information
| Brand | Leitz |
| Type | Lever Arch File |
Description
An Eye-catching geometric pattern will show your WOW factor. The laminated surface gives the file high quality look and feel.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.