15% Off
‹ Prev
Next ›
Leitz 180 Lever Arch File Poly 80mm Foolscap Black (Pack of 10) 11101095
11 Stock Available
- Colour: Black
- Pack of 10
- Spine label holder
- Thumb hole for easy retrieval from a shelf
- Metal shoes for protection
- Durable polypropylene construction
- 80mm spine width provides 600 sheet capacity (80gsm)
- Unique, patented mechanism opens 180 degrees for easy filing
- Lever arch file for A4 and foolscap documents
£142.67
RRP: £167.85
Inc. VAT £171.21
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Format | A4 |
| Product colour | Black |
| Maximum capacity | 600 sheets |
| Rings quantity | 2 |
| Spine width | 8 cm |
| Thumb hole | Yes |
| Width | 80 mm |
| Height | 348 mm |
| Dimensions (WxDxH) | 80 x 286 x 348 mm |
Product Information
| Brand | Leitz |
| Type | Lever Arch File |
Description
Foolscap, 80mm spine, 600 sheet capacity. 5 year guarantee: prongs always align Patented 180° mechanism tested 12,000 times Mechanism opens 50% wider than standard Lever Arch Files, saving time and filing larger amounts of paper in one go Heavyweight 100% recycled board covered in PP Foolscap, 80mm spine, 600 sheet capacity To print your own label, go to www.leitz.com/easyprint