‹ Prev
Next ›
Leitz Plastic 180 Lever Arch File A4 80mm Yellow 10100015
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Unique patented mechanism that opens 180° for 50% wider opening and 20% faster filing
- Highly resistent PP cover and PE laminated paper on the inside for extra durability
- With thumbhole, rado rings and metal shoes for secure storage and user-friendly handling
- Pocket on spine enables exchange of labels for easier personalisation
- 600 x A4 sheet capacity (80 gsm)
- 5 year guarantee on the mechanism
£109.99
Inc. VAT £131.99
Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Format | A4 |
| Material | Plastic |
| Product colour | Yellow |
| Surface type | Textured surface |
| Maximum capacity | 600 sheets |
| Media weight | 80 g/m² |
| Reinforced edges | Yes |
| Spine width | 8 cm |
| Thumb hole | Yes |
| Mechanism type | Lever |
| Width | 81 mm |
| Height | 320 mm |
| Weight | 487 g |
Product Information
| Brand | Leitz |
| Type | Lever Arch File |
Description
High quality lever arch file for professional office users. Durable materials and superior 180° mechanism ensure excellent performance and efficiency.