‹ Prev
Next ›
Leitz 180 Lever Arch File Poly 80mm A4 White (Pack of 10) 10101001
10 Stock Available
- Unique patented mechanism that opens 180° for 50% wider opening and 20% faster filing
- Highly resistant cover made from 30% pre-consumer recycled PP foil and PE laminated paper on the inside on sturdy 90% post consumer recycled board for extended durability
- With thumbhole, rado rings and metal shoes for secure storage and user-friendly handling
- Pocket on spine enables exchange of label for easier personalisation
- 600 A4 sheet capacity (80 gsm)
£109.99
Inc. VAT £131.99
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Format | A4 |
| Material | Plastic |
| Product colour | White |
| Surface type | Textured surface |
| Maximum capacity | 600 sheets |
| Media weight | 80 g/m² |
| Reinforced edges | Yes |
| Spine width | 8 cm |
| Thumb hole | Yes |
| Mechanism type | Lever |
| Width | 81 mm |
| Height | 320 mm |
| Weight | 487 g |
Product Information
| Brand | Leitz |
| Type | Lever Arch File |
Description
High quality lever arch file for professional office users. Durable materials and superior 180° mechanism ensure excellent performance and efficiency.