‹ Prev
Next ›
Leitz 180 Lever Arch File Poly 80mm A4 Grey (Pack of 10) 10101085
17 Stock Available
- A4 lever arch file
- Unique, patented mechanism opens 180 degrees for easy filing
- 80mm spine width provides 600 sheet capacity (80gsm)
- Durable polypropylene construction
- Metal shoes for protection
- Thumb hole for easy retrieval from a shelf
- Spine label holder
- Colour: grey
- Pack of 10
£109.99
Inc. VAT £131.99
Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Format | A4 |
| Product colour | Grey |
| Maximum capacity | 600 sheets |
| Spine width | 8 cm |
| Thumb hole | Yes |
| Width | 81 mm |
| Height | 320 mm |
| Weight | 487 g |
Product Information
| Brand | Leitz |
| Type | Lever Arch File |
Description
- Prongs always aligned and tested over 12,000 times 180° mechanism makes it easier to add sections to the file, because you can file from both sides when open Mechanism opens 50% wider than standard Lever Arch Files, saving time and filing larger amounts of paper in one go Heavyweight 100% recycled board covered in PP A4, 80mm spine, 600 sheet capacity
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.