1% Off
‹ Prev
Next ›
Kyocera TK-340 Toner Cartridge Black 1T02J00EUC
3 Stock Available
- Works with Original
- Kyocera
- Laser Printer: FS-2020D - FS-2020DN
- Kyocera Mita
- FS: FS-2020D - FS-2020DN
- Kyocera
- Compatible with FS-2020D and FS-2020DN
- Genuine Kyocera cartridge for reliable operation
- Colour: Black
- Page yield: 12,000
- Ensures documents are finished with clear precision
£138.26
RRP: £140.05
Inc. VAT £165.91
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Kyocera |
| Compatibility | FS-2020D, FS-2020DN |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 12000 pages |
| Product colour | Black |
| Width | 267.8 mm |
| Depth | 94.2 mm |
| Height | 114 mm |
| Package type | Box |
| Print technology | Laser printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Product Information
| Brand | Kyocera |
| Type | Toner |
Description
For optimum performance we recommend genuine KYOCERA toner, which is specially designed for your printer. Toner particles of the incorrect size can lead to poor print quality with streaky grey background or ghosting on the page. KYOCERA toner contains ceramic cleaning beads which are essential to ensure the printer drum is clean and particle free. This is particularly important as our drums are designed to last several hundred thousand copies.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.