10% Off
‹ Prev
Next ›
Kyocera TK-560M Toner Cartridge Magenta 1T02HNBEU0
4 Stock Available
Non-Returnable
- Works with Original
- Kyocera
- Laser Printer: FS-C5300DN
- Kyocera
- Compatible with FS-C5300DN
- Genuine Kyocera cartridge for reliable operation
- Replacement toner cartridge for use with Kyocera laser printers
- Page Yield: 10,000
- Ensures your printer is giving its best performance
- Colour: Magenta
£228.39
RRP: £253.45
Inc. VAT £274.07
Product Details
General Information
| Colour | Magenta |
| Type | Original |
| Printing colours | Magenta |
| Brand compatibility | Kyocera |
| Compatibility | FS-C5350DN, FS-C5300DN, FS-C5350DN, ECOSYS P6030cdn, FS-C5300DN |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour toner page yield | 10000 pages |
| Product colour | Black |
| Width | 120 mm |
| Depth | 320 mm |
| Height | 110 mm |
| Print technology | Laser printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Product Information
| Brand | Kyocera |
| Type | Toner |
Description
For optimum performance we recommend genuine KYOCERA toner, which is specially designed for your printer. Toner particles of the incorrect size can lead to poor print quality with streaky grey background or ghosting on the page. KYOCERA toner contains ceramic cleaning beads which are essential to ensure the printer drum is clean and particle free. This is particularly important as our drums are designed to last several hundred thousand copies.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.