13% Off
‹ Prev
Next ›
Kyocera TK170 Toner Cartridge Black TK-170
11 Stock Available
- Works with Original
- Kyocera
- Laser Printer: FS-1320D - FS-1370DN
- Kyocera Mita
- P: P2135N - P2135D - P2135DN
- FS: FS-1320D - FS-1370DN
- Kyocera
- Colour: Black
- Genuine Kyocera cartridge for reliable operation
- Compatible with FS-1320D and FS-1370DN
- Easily installed into your printer
- Page Yield: 7200
£120.24
RRP: £138.95
Inc. VAT £144.29
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Kyocera |
| Compatibility | FS-1320D, FS-1370DN, ECOSYS P2135d, ECOSYS P2135dn |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 7200 pages |
| Product colour | Black |
| Width | 85 mm |
| Depth | 285 mm |
| Height | 100 mm |
| Package type | Box |
| Print technology | Laser printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Product Information
| Brand | Kyocera |
| Type | Toner |
Description
For optimum performance we recommend genuine KYOCERA MITA toner, which is specially designed for your printer. Toner particles of the incorrect size can lead to poor print quality with streaky grey background or ghosting on the page. KYOCERA MITA toner contains ceramic cleaning beads which are essential to ensure the printer drum is clean and particle free. This is particularly important as our drums are designed to last several hundred thousand copies.\n\nA KYOCERA original toner will either have the KYOCERA MITA logo moulded into the toner cassette or the toner will have a green KYOCERA MITA label on it with white writing including our logo.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.