‹ Prev
Next ›
Kensington ValuMouse Three-Button Wireless Mouse Black K72392EU
148 Stock Available
- Silent clicking for quiet environments
- This product is designed to comfortably fit users with average sized hands.
- 2.4GHz wireless freedom with storable nano receiver
- Ambidextrous, contoured shape for either right-handed or left-handed users
- High-definition optical sensor (1000 DPI) for responsive control
- Three Button/Scroll Wheel setup
- Plug & Play installation with nano USB receiver
- Low battery indicator and on/off switch
- Built to last with a 5-year limited warranty
- Compatible with Windows® 8.1, 8, 7 and Mac OS X
£38.43
Inc. VAT £46.12
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Purpose | Office |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | RF Wireless |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Buttons quantity | 3 |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Scrolling directions | Vertical |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Recommended usage | Laptop |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Sensor type | Optical |
| Form factor | Ambidextrous |
| Product colour | Black |
| Power source | Batteries |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery type | AA |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Width | 108 mm |
| Depth | 38 mm |
| Height | 60 mm |
| Weight | 170 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 135 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 197 mm |
| Package weight | 170 g |
| Receiver included | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver type | Nano receiver |
| Special features | Ambidextrous Design; Wireless USB Receiver Storage |
| Compatible operating systems | Windows 8.1; macOS 10.9; Windows 8; Windows 10; Chrome OS 44 or above; Windows 11; macOS 10.10 or above; macOS X 10.11; Windows 7 |
| Country of origin | China |
| Products per pallet (EU) | 300 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Master (outer) case width | 150 mm |
Product Information
| Brand | Kensington |
| Type | Mouse & Pad |
Description
The Wireless ValuMouse is ideal when you need a comfortable mouse that’s also reduces cord clutter. The three-button/scroll wheel setup offers silent clicking when you need to get work done and don’t want to disturb anyone. A high-definition optical sensor provides reliable and responsive control when you’re navigating and the comfortable, contoured shaping feels great for either right-handed or left-handed users. It offers Plug & Play installation with a 2.4 GHz USB nano receiver and is built to last with a 5-year limited warranty.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.