‹ Prev
Next ›
Kensington Pro Fit Wireless Full Size Mouse Black K72370EU
24 Stock Available
- Ergonomic design matches natural hand curvature maximising comfort during prolonged use
- Requires 2 x AA batteries (included)
- PC and Mac® compatible
- This product is designed to comfortably fit users with larger sized hands.
- High definition optical sensor delivers smooth cursor control and precise tracking
- Adjustable dpi settings for smooth cursor control and precise tracking (800, 1200, 1600 dpi)
- Secure 2.4Ghz wireless technology reduces risk of interference and is ideal for office environments
- Dedicated, thumb controlled, back and forward web browser navigation reduces time required to complete web browser tasks
- Clickable scroll wheel is ideal for speeding through documents
- Sculpted side panels with soft rubber panels and contoured buttons maintain comfort and grip
- Reliable Plug & Play operation with USB connection
- Professional black and blue corporate finish complements Pro Fit™ keyboards
£56.88
Inc. VAT £68.26
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Purpose | Office |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | RF Wireless |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Buttons quantity | 6 |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Scrolling directions | Vertical |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Recommended usage | PC |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Number of movement resolution modes | 3 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Sensor type | Optical |
| Form factor | Ambidextrous |
| Product colour | Black |
| Ergonomic design | Yes |
| Power source | Batteries |
| Number of batteries supported | 2 |
| Battery type | AA |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight | 260 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Receiver included | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver type | Standard receiver |
| Batteries included | Yes |
| Special features | SmartFit™ |
| Compatible operating systems | macOS 10.9; Windows 10; Vista; Chrome OS 44 or above; Windows 11; Windows 7; Windows 8; XP; macOS X 10.11; macOS 10.10 or above |
| Country of origin | China |
| Pallet net weight | 117 kg |
| Products per pallet (EU) | 240 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 121.8 cm |
| Pallet gross weight | 117 kg |
Product Information
| Brand | Kensington |
| Type | Mice & Trackball |
Description
The features that matter most in your office are comfort and reliability. And the Kensington Pro Fit™ 2.4 GHz Wireless Full-Size Mouse delivers with plenty of both. The full-sized right-handed design feels great in the hand while the 2.4GHz wireless technology is ideal for crowded office environments.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.