‹ Prev
Next ›
Kensington ValuMouse Three-Button Wired Mouse Black K72110EU
81 Stock Available
- Silent clicking for quiet environments or when you need to stay focused to be productive
- Ambidextrous, contoured shape for either right-handed or left-handed users
- High-definition optical sensor (1000 DPI) for responsive control
- Three Button/Scroll Wheel setup
- Plug & Play installation with reliable, wired USB connection
- Built to last with a 5-year limited warranty
- Compatible with Windows® 8.1, 8, 7 and Mac OS X
- This product is designed to comfortably fit users with average sized hands.
£19.23
Inc. VAT £23.08
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Purpose | Office |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB Type-A |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Buttons quantity | 3 |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Scrolling directions | Vertical |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Silent click | Yes |
| Recommended usage | PC |
| Sensor type | Optical |
| Form factor | Ambidextrous |
| Product colour | Black |
| Power source | Cable |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Width | 108 mm |
| Depth | 38 mm |
| Height | 60 mm |
| Weight | 90 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 134 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 198 mm |
| Package weight | 200 g |
| Special features | Ambidextrous Design |
| Compatible operating systems | Windows 10; Windows 11; Windows 7; Windows 8.1; Windows 8; macOS 10.9; Chrome OS 44 or above; macOS 10.10 or above; macOS X 10.11 |
| Country of origin | China |
| Products per pallet (EU) | 300 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Master (outer) case width | 150 mm |
| Master (outer) case length | 400 mm |
| Master (outer) case height | 240 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.28 kg |
| Master (outer) case net weight | 820 g |
Product Information
| Brand | Kensington |
| Type | Mouse & Pad |
Description
The Wired ValuMouse features a three-button/scroll wheel setup that offers silent clicking when you need to get work done and don’t want to disturb anyone in a quiet environment. A high-definition optical sensor provides reliable and responsive control when you’re navigating and the comfortable, contoured shaping feels great for either right-handed or left-handed users. It offers Plug & Play installation with a standard USB wired connection and is built to last with a 5-year limited warranty.