- Soft, ergonomic design with fixed back
- Made from durable black polyurethane that is easy to clean
- Gas height adjustment: 500-630mm
- Back dimensions: W415 x H310mm
- Mounted on five castors for easy movement
- Maximum sitter weight: 16 stone
- Seat dimensions: W470 x D435mm
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Northern Ireland & Republic of Ireland please call us for details
- Large orders will require assistance to offload the goods at point of delivery, please ensure you have capacity to accept delivery on this basis
- Any special delivery instructions or site restrictions must be advised on your order prior to despatch; delivery failures due to missing instructions will incur a fee based on the order size
<
>
Jemini Factory Chair 570x280x610mm Polyurethane Black KF00197
236 Stock Available
Non-Returnable Product
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Polyurethane |
| Back/Seat Action | Fixed Back |
| Back Width | 410mm |
| Back Height | 310mm |
| Chair Colour | Black |
| Country of Origin | Mixed |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | TC Group |
| Seat Depth | 440mm |
| Seat Height | 465-590mm |
| Seat Width | 470mm |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| With Arms | No Arms - Arms Available |
| Weight | 8.4kg |
Product Information
| Brand | Jemini |
| Type | Office Chairs |
Description
This Jemini factory chair features a durable, ergonomically shaped seat that wipes clean with ease. Ideal for factory, warehouse, laboratory or workshop use, the chair is made from polyurethane material that is both tough and soft, for comfort that can withstand the rigours of heavy duty use. The seat features gas height adjustment from 500mm to 630mm and five swivel castors to allow easy movement.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
