‹ Prev
Next ›
Infant Book 133x165 24 page 10MM SQUARE LIGHT GREEN PACK 100 VEX032-172-2
Currently out of Stock
- Approx. 138 x 165mm
- Ruled with 10mm squares
- Education-standard 75gsm smooth white paper
- Sturdy and resilient 100% recycled 225gsm manilla cover
- Help Save the Rhino with our regular donations to the UK charity – over £100,000 since 2006
- Market-leading RHINO brand
- 100% recyclable
- Printed using solvent-free, water-based inks
- Paper sourced from sustainable European forests
- Made in EU
Select Product Options
Cover Colour: Light Green
Size: Other Sizes
Ruling: S10
Number of pages: 24 Pages / 12 leaf
£41.00
Inc. VAT £49.20
Product Details
General Information
| Binding | Stapled |
| Cover Material | 225gsm Manilla |
| Cover Colour | Green |
| Ruling Colour | Grey |
| No. of Pages | 24 Pages |
| Paper Colour | White |
| Paper Grammage | 75gsm |
| Rulings | Squared |
| Size | Other Sizes |
| Environment Support | 100% recyclable |
| Dimensions | 138x165mm |
| Cover Design/Colour | Light Green |
| Country of Origin | Made in EU |
| Books or Sheets | Books |
| Book/Sheet Size | 138x165mm |
| Ruling Description | 10mm Squared |
| Manufacturer | Victor Stationery |
| Warranty | Lifetime Warranty |
| Weight | 3.3kg |
Product Information
| Brand | Rhino |
| Type | Exercise Books & Paper |
Description
These high-quality RHINO 138 x 165mm school exercise books come with 24 pages, ruled with 10mm squares, and are ideal for maths and science. And with the education-standard smooth white paper, you can write on both sides.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.