32% Off
‹ Prev
Next ›
HP Premium Plus Semi-Gloss Photo Paper A4 (Pack of 20) CR673A
5 Stock Available
Non-Returnable
- When only the best will do, look to HP’s highest-quality photo paper. Your gallery-quality photographs are full of impressive rich, vivid color. And you can enjoy convenient, affordable photo printing at home with Instant Ink.
- Print with FSC-certified[3] HP Photo Papers, sourced from sustainably managed forests according to Forest Stewardship Council standards. And your photos are recyclable as mixed paper.[4]
- Frame your quick-dry prints right away.[1] Your durable photos resist fading for generations when printed with Original HP Ink.[2]
£16.16
RRP: £23.90
Inc. VAT £19.39
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Finish type | Semi-gloss |
| Media weight | 300 g/m² |
| Paper size | A3 |
| Sheets per pack | 20 sheets |
| Compatible products | Works with inkjet printers, optimized for Original HP Ink |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Width | 312 mm |
| Depth | 226 mm |
| Height | 14 mm |
| Weight | 380 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 312 x 226 x 14 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 312 mm |
| Package depth | 226 mm |
| Package height | 14 mm |
| Package weight | 470 g |
| Master (outer) cases per pallet layer | 17 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 37032000 |
| Pallet gross weight | 198 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 34 pc(s) |
| Layers per pallet | 2 pc(s) |
| Products per pallet | 340 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 5.1 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Dimensions (WxDxH) | 312 x 226 x 14 mm |
| Media sheets per package | 20 sheets |
| Paper dimensions | 210 x 297 mm |
| Country of origin | Germany |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 886111138883 |
| Box contents | 20 sheets of A4 (210 x 297 mm) paper |
| Master (outer) case gross weight (imperial) | 5.09 kg (11.2 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 810 x 637 mm |
| Case or master carton quantity | 10 pc(s) |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Photo Paper |
Description
Ideal for inkjet printer users and HP Inkjet printer owners who want to print photos with a professional look and feel for framing or gifts.\nWhen the moment calls for the very best, HP's premium-quality FSC-certified[3] photo paper gives you results worthy of gallery display. Your fade-resistant[2] prints have a satin finish for smooth impactful prints.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.