‹ Prev
Next ›
HP No.70 Original Ink Cartridge Matte Black C9448A
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Works with Original
- HP
- Inkjet Printer: DesignJet Z5400 - Designjet Z2100 - Designjet Z3100ps GP - Designjet Z3200 - DesignJet Z5200 - Designjet Z3100 - Designjet Z3200ps
- ENVY: 6420e All-in-One
- HP
- Ideal for professional photographers and graphic designers who want to produce museum-quality fine-art and photography prints, proofs and full-colour reproductions with long-lasting image stability.
£121.37
Inc. VAT £145.64
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Compatibility | HP DesignJet Z2100, Z3100, and Z3200 Photo Printer series, HP DesignJet Z5200 PostScript Printer |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | Singapore |
| Width | 40 mm |
| Depth | 202 mm |
| Height | 129 mm |
| Weight | 190 g |
| Package width | 202 mm |
| Package depth | 40 mm |
| Package height | 129 mm |
| Package weight | 230 g |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Master (outer) cases per pallet | 84 pc(s) |
| Products per pallet | 1680 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 436 kg |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 4.9 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 0.8 |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 14 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219 x 1016 x 1500 mm |
| Pallet size (EU) | 1219 x 1016 x 1500 mm |
| UNSPSC-code | 44103105 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Description
Ideal for professional photographers and graphic designers who want to produce museum-quality fine-art and photography prints, proofs and full-colour reproductions with long-lasting image stability.\nPrint just what you envision. Then print it again confident you will get the same colour, the same quality and long-lasting prints. It's no problem with HP printing supplies and Original HP Photo Inks. Avoid waste and rework – saving time and money.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.