1% Off
‹ Prev
Next ›
HP No.649X Original LaserJet Toner Cartridge High Yield Black CE260X
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Works with Original
- HP
- Color LaserJet: Color LaserJet CP4525 n - CM4540 - CP4525n - CP4525xh - Color LaserJet CP4525 dn - Color LaserJet CP4525 xh - CP4525 - CP4525dn
- HP
- Original HP 649X High Yield Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Black (~17,000 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Reliable printing you can trust
- Ideal for customers who print business documents and marketing materials frequently.
- Depend on Original HP 649X High Yield Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
£310.63
RRP: £313.42
Inc. VAT £372.76
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 649 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 17000 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| OEM code | CE260X |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 13% |
| Country of origin | China, Japan |
| HP segment | Enterprise |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 390 mm |
| Depth | 164 mm |
| Height | 214 mm |
| Weight | 1.3 kg |
| Package width | 390 mm |
| Package depth | 164 mm |
| Package height | 214 mm |
| Package weight | 1.84 kg |
| Package type | Box |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 8 |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 20 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 18 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 14 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 90 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Products per pallet | 90 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 56 pc(s) |
| Pallet gross weight | 186.1 kg |
| Pallet weight (EU) | 123.5 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884420186823 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Ideal for customers who print business documents and marketing materials frequently.\nHP 649 LaserJet Printing Supplies are specifically designed for your printer, giving you professional colour on business documents and reliable cartridge performance. HP Color LaserJet toner cartridges ensure you stay productive and avoid wasted time
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.