24% Off
‹ Prev
Next ›
HP MLT-D205L Original Laser Toner Cartridge High Yield Black SU963A
4 Stock Available
- Works with Original
- HP
- Laser Printer: Samsung ML-3710NDK - Samsung ML-3310DK - Samsung ML-3310NDK - Samsung ML-3310NDK Laser - Samsung ML-3710DK Laser - Samsung ML-3312ND Laser - Samsung ML-3712D - Samsung ML-3710DK - Samsung ML-3710NDK Laser - Samsung ML-3310DK Laser - Samsung ML-3312ND - Samsung ML-3710ND - Samsung ML-3710ND Laser - Samsung ML-3712D Laser - Samsung SCX-5737FW - Samsung SCX-5737FW Laser
- Samsung
- ML: ML-3710 - ML-3310d - ML-3312nd - ML-3310nd - ML-3710nd - ML-3712nd - ML-3712dw
- SCX: SCX-5637FR - SCX-4833fr - SCX-5737FW - SCX-4833fd
- HP
- Original HP Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- Ideal for producing the sharp black text and professional-quality graphics you need—page after page—at the speeds your Samsung printer was built for.
- Depend on Original HP Toner Cartridges designed specifically for your Samsung
- printer.
- Toner cartridge
£146.13
RRP: £192.85
Inc. VAT £175.36
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | ML-3310D, 3310ND / ML-3710D, 3710ND, 3710DW / SCX-4833FD, 4833FR, 4835FD, 4835FR(US) / SCX-5637FR, 5737FW, 5639FR, 5739FW(US) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 5000 pages |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| OEM code | SU963A |
| Country of origin | China |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 269 mm |
| Depth | 353 mm |
| Height | 152 mm |
| Package width | 353 mm |
| Package depth | 269 mm |
| Package height | 152 mm |
| Package weight | 1.72 kg |
| Package type | Box |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 5.4 |
| Print technology | Laser printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 191628483273 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Box contents | Toner cartridge |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Ideal for producing the sharp black text and professional-quality graphics you need—page after page—at the speeds your Samsung printer was built for.\nPrint high-quality documents with Original HP Toner Cartridges that were designed for your Samsung printer for worry-free performance. Keep business productivity high and print more with optional high-yield cartridges.[1]
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.