‹ Prev
Next ›
HP Heavyweight Coated Paper Matt High White 1-side Coated 130gsm 1372mm x 30.50m FSC4 1 RL C6570C
Currently out of Stock
- To ensure the quality of your output from start to finish, rely on HP printing material for Designjet printers.
- HP papers are engineered to work with HP Designjet print cartridges, ink systems, and HP Designjet printers to deliver sharper print quality and colors that stay true and vivid.
- The result—a total printing solution designed to fit your needs.
£183.32
Inc. VAT £219.98
Product Details
General Information
| Roll length | 30.5 m |
| Print media weight | 130 g/m² |
| Size (imperial) | 11.1 cm (4.37") |
| Core diameter | 5.08 cm |
| Printing material shelf life | 1 year(s) |
| Country of origin | Germany |
| Weight | 5.9 kg |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Dimensions (WxDxH) | 110.99 x 107.95 x 1422.4 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 1422.4 x 110.99 x 107.95 mm |
| Package weight | 5.9 kg |
| Pallet gross weight | 671.3 kg |
| Drying time printing media | 0 min. |
| Products per pallet | 99 pc(s) |
| Printing material opacity | 96% |
| Printing media gloss level | Matte |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1257.3 x 1016 x 1625.6 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1016 x 1257.3 x 1625.6 mm (40 x 49.5 x 64") |
| Package dimensions (W x D x H) | 1422.4 x 111 x 108 mm (56 x 4.37 x 4.25") |
| Package weight (imperial) | 5.9 kg (13 lbs) |
| Printing material brightness | 90% |
| Printing material lamination | thermal, pressure-sensitive laminate films |
| Printing material waterfastness | Lamination required |
| Printing material whiteness | 144 |
| Core size (imperial) | 2" |
| Retail only | N |
Product Information
| Brand | Unbranded |
| Type | Wide Format Inkjet Paper |
Description
- HP printers, Original HP ink supplies, and Original HP printing materials are designed to work together as a system to ensure uncompromising image quality, consistency, performance, durability, and value—every time.\n- Print it, mount it, laminate it, post it.\n- Create durable, long-term applications and color-accurate everyday prints, working comps and design proofs with this economical paper.\n- HP Heavyweight Coated Paper can be printed with dye or UV inks for the broadest application possibilities and printing flexibility.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.