‹ Prev
Next ›
HP Everyday Glossy Photo Paper 10 x 15cm (Pack of 100) CR757A
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Have fun—and print and share your photos with everyone. Print brilliant, glossy photos ideal for turning your ideas into spontaneous home photos, school projects, or crafts. Enjoy convenient, affordable photo printing at home with Instant Ink.
- Print with FSC-certified[3] HP Photo Papers, sourced from sustainably managed forests according to Forest Stewardship Council standards. And your photos are recyclable as mixed paper.[4]
- Frame your quick-dry prints right away.[1] Your durable photos resist fading for generations when printed with Original HP Ink.[2]
£9.23
Inc. VAT £11.08
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Finish type | Gloss |
| Media weight | 200 g/m² |
| Paper size | 10x15 cm |
| Product colour | White |
| Sheets per pack | 100 sheets |
| Compatible products | Works with inkjet printers, optimized for Original HP Ink |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 30 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Width | 182 mm |
| Depth | 124 mm |
| Height | 33 mm |
| Weight | 320 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 165.1 x 102.6 x 17.5 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 182 mm |
| Package depth | 124 mm |
| Package height | 33 mm |
| Package weight | 350 g |
| Master (outer) cases per pallet layer | 16 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 37032000 |
| Pallet gross weight | 321.6 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 96 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Products per pallet | 960 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 3.8 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Media sheets per package | 100 sheets |
| Paper dimensions | 100 x 150 mm |
| Country of origin | Germany |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 886111974887 |
| Box contents | 100 sheets of 10 x 15 cm (101 x 152 mm) paper |
| Master (outer) case gross weight (imperial) | 3.8 kg (8.38 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1010 mm |
| Pallet size (EU) | 1200 x 800 x 1010 mm |
| UNSPSC-code | 14121812 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Photo Paper |
Description
Ideal for inkjet printer users and HP Inkjet printer owners who want affordable casual photo printing at home.\nHold nothing back. With affordable, at home photo printing, you can cover every wall and share every memory on this FSC-certified[3] paper. Your fade-resistant[2] prints have a glossy finish for brilliant photos.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.