Product Details
General Information
| Colour | White |
| Size | A4 |
| Recommended usage | Laser/Inkjet printing |
| Paper size | A4 (210x297 mm) |
| Sheets per pack | 500 sheets |
| Media weight | 75 g/m² |
| Coloured paper | No |
| Product colour | White |
| Printing media thickness | 102 µm |
| Opacity | 86% |
| Sustainability certificates | EU Ecolabel, Forest Stewardship Council (FSC) |
| Media sheets per package | 500 sheets |
| Media size (1 slide) | A4 |
| Paper dimensions | 210 x 297mm |
| Paper whiteness | 161 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Plain Paper |
Description
Multifunctional paper for everyday use Offering quality, reliability and value, HP Everyday is a multifunctional paper for everyday use. At 75 gsm, it is lighter, brighter and whiter than standard office papers.Yet increased bulk provides a rigid, solid feel.Ideal for B&W and spot-color applications on both inkjet and laser printers.