Product Details
General Information
| Colour | White |
| Depth (mm) | 151 |
| Cross Sells | HT17041/MF17001/RX12195 |
| Country Of Origin | Austria |
| Accreditation | PEFC |
| EAN | 0088698591307 |
| Height (mm) | 151 |
| For Inkjet Printers | No |
| For Laser Printers | No |
| For Copiers | No |
| Paper Type | Wide Format Paper Inkjet Paper |
| Paper Finish | Plain |
| Item Gauge (gsm) | 90 |
| Minimum Recyclable Content (%) | 100 |
| Width (mm) | 151 |
| Weight (kg) | 4.52 |
| Technical Manual | https://cdn.pimber.ly/public/asset/raw/595e406f0f15f30010780448/d7cda06f/5cac8c66c4667f29d50001ed/51bd4263/HPC6810A_TECH.pdf |
| Unbleached | No |
| UNSPSC Code | 14111510 |
| SMPN | C6810A |
| Pack Contains | 1 |
| OEM | C6810A |
| Paper Size | 914mmx91m |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Wide Format Inkjet Paper |
Description
With paper that is of the highest quality, providing exceptional brightness for clarity and colour contrast, the HP Bright White Paper Roll is suited to design purposes. It is easy to achieve excellent results whether you are using an inkjet or a laser printer. Designed to absorb all of your ink in a timely, efficient manner, this paper provides you with the very sharpest lines that are not subject to blotting or smudging. This ensures that your documents look as good printed as they do on your monitor.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.