‹ Prev
Next ›
HP Color LaserJet Image Transfer Kit CE249A
4 Stock Available
- Works with Original
- HP
- Laser Printer: Color LaserJet Enterprise M653dn - Color LaserJet Managed E65060dn - Color LaserJet Enterprise Flow MFP M680z - Color LaserJet Enterprise MFP M680dn - Color LaserJet Managed M651dnm - Color LaserJet Enterprise Flow MFP M682z - Color LaserJet Enterprise MFP M681dh - Color LaserJet Enterprise MFP M681f - Color LaserJet Enterprise CM4540 - Color LaserJet Enterprise CM4540fskm - Color LaserJet Enterprise CM4540f - Color LaserJet Enterprise CP4525n - Color LaserJet Enterprise CP4525xh - Color LaserJet Enterprise M651xh - Color LaserJet Enterprise M680dn - Color LaserJet Enterprise CP4025dn - Color LaserJet Enterprise CP4525dn - Color LaserJet Enterprise Flow - Color LaserJet Enterprise M680f - Color LaserJet Enterprise CP4025n - Color LaserJet Enterprise M651n - Color LaserJet Enterprise M651dn - LaserJet Enterprise M806dn - Color LaserJet Enterprise MFP M680f - Color LaserJet CP4025n - Color LaserJet Managed Flow MFP M680zm - Color LaserJet CP4025dn - Color LaserJet Managed MFP M680dnm - Color LaserJet Managed M651xhm - Color LaserJet Enterprise M652n - Color LaserJet Managed E65050dn - Color LaserJet CP4525dn - Color LaserJet Enterprise Flow MFP M681z - Color LaserJet Enterprise CM4540fskm MFP - Color LaserJet Enterprise M653x - Color LaserJet Enterprise CM4540 MFP
- HP
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Ideal for customers who print color business documents and marketing materials.
- HP Color LaserJet Transfer Kit including: Image transfer belt, Secondary transfer roller, quantity 16 - 500-sheet cassette rollers (feed and retard), Multi-purpose tray pick roller, Installation guide
£348.91
Inc. VAT £418.70
Product Details
General Information
| Colour | Black/Colour |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP Color LaserJet CM4540 MFP/CP4025/CP4525 Supply Kits work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| OEM code | CE249A |
| Size (imperial) | 59.4 cm (23.4") |
| Country of origin | China |
| HP segment | Enterprise |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 595 mm |
| Depth | 495 mm |
| Height | 232 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 595 x 495 x 232 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 595 x 495 x 232 mm |
| Package width | 595 mm |
| Package depth | 495 mm |
| Package height | 232 mm |
| Package weight | 4 kg |
| Print technology | Laser |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet | 4 pc(s) |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Products per pallet | 40 pc(s) |
| Pallet gross weight | 163 kg |
| Package dimensions (W x D x H) | 594.4 x 495.3 x 231.1 mm (23.4 x 19.5 x 9.1") |
| Package weight (imperial) | 3.63 kg (8 lbs) |
| Weight (imperial) | 1.36 kg (3 lbs) |
| Retail only | N |
| UNSPSC-code | 44103116 |
| Box contents | HP Color LaserJet Transfer Kit including |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 856 x 760 x 2330 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 856 x 759.5 x 2329.2 mm (33.7 x 29.9 x 91.7") |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Part |
Description
Ideal for customers who print color business documents and marketing materials.\nAchieve professional colour on business documents, and get reliable cartridge performance. HP Color LaserJet print cartridges ensure you stay productive and avoid wasted time and supplies. HP cartridges are specifically designed for your printer.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.