Product Details
General Information
| Colour | White |
| Finish type | Matte |
| Media weight | 90 g/m² |
| Printing material shelf life | 2 year(s) |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 30 °C |
| Storage temperature (T-T) | 10 - 30 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 60% |
| Package weight | 4.17 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Maximum roll length | 45.7 m |
| Package dimensions (WxDxH) | 892 x 108 x 111 mm |
| Media sheets per package | 1 sheets |
| Size (imperial) | 84.1 cm (33.1") |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Wide Format Inkjet Paper |
Description
HP Bright White Inkjet Bond Paper gives you the ColorPRO difference. This FSC certified paper with ColorPRO Technology produces striking colours, crisper text and higher-contrast blacks for professional quality results at production speed.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.