32% Off
‹ Prev
Next ›
HP Advanced Glossy Photo Paper 10 x 15cm Borderless 250gsm (Pack of 100) Q8692A
9 Stock Available
Non-Returnable
- It's easy to print and share the photos you love. Great for photo albums or framed gifts, these beautiful photos capture your memories with true-to-life accuracy. Enjoy convenient, affordable photo printing at home with Instant Ink.
- Print with FSC-certified[3] HP Photo Papers, sourced from sustainably managed forests according to Forest Stewardship Council standards. And your photos are recyclable as mixed paper.[4]
- Frame your quick-dry prints right away.[1] Your durable photos resist fading for generations when printed with Original HP Ink.[2]
£12.59
RRP: £18.60
Inc. VAT £15.11
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Finish type | Gloss |
| Media weight | 250 g/m² |
| Print technology | Laser/Inkjet |
| Paper size | 10x15 cm |
| Product colour | Black, Blue, White |
| Sheets per pack | 100 sheets |
| Compatible products | Works with inkjet printers, optimized for Original HP Ink |
| HP segment | Business |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 30 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 40 - 60% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Width | 123.8 mm |
| Depth | 33.3 mm |
| Height | 181 mm |
| Weight | 400 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 123.8 x 33.34 x 181 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 182 mm |
| Package depth | 124 mm |
| Package height | 33 mm |
| Package weight | 450 g |
| Master (outer) cases per pallet layer | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 37032000 |
| Pallet gross weight | 248 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 48 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Products per pallet | 480 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 4.65 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Media sheets per package | 100 sheets |
| Paper dimensions | 100 x 150 mm |
| Country of origin | Germany, Switzerland |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 882780349605 |
| Box contents | 100 sheets of 10 x 15 cm (101 x 152 mm) paper |
| Master (outer) case gross weight (imperial) | 4.63 kg (10.2 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 723 mm |
| UNSPSC-code | 14121812 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Photo Paper |
Description
Ideal for inkjet printer users and HP Inkjet printer owners printing high-quality, true-to-life photos for scrapbooking, photo albums, and framing.\nPrint beautiful photos you'll love to hold and share. True-to-life photos feature rich, vivid colors and an impressive finish on this FSC-certified[3] paper. Your fade-resistant[2] prints have a glossy finish for brilliant photos.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.