‹ Prev
Next ›
HP 951XL Original Ink Cartridge High Yield Cyan CN046AE
24 Stock Available
- Works with Original
- HP
- Inkjet Printer: Officejet Pro 8600 Plus - Officejet Pro 8610 - Officejet Pro 251dw - Officejet Pro 276dw - Officejet Pro 8100 - Officejet Pro 8620 - OfficeJet Pro 8610 All-in-One - OfficeJet Pro 8600 All-in-One - N911a - OfficeJet Pro 251dw Printer - OfficeJet Pro 8620 All-in-One - OfficeJet Pro 276 dw MFP - OfficeJet Pro 8600 Plus All-in-One - N911g - OfficeJet Pro 8100 Printer - N811a - Officejet Pro 8600 - Officejet Pro 8640
- OfficeJet: Pro 8600 e-all-in-one - Pro 251dw - Pro 8600 Plus e-all-in-one - Pro 8615 e-all-in-one - Pro 8630 e-all-in-one - Pro 8100 - Pro 8100e - Pro 8610 e-all-in-one - Pro 8620 e-all-in-one
- HP
- Original HP 951XL High Yield Ink Cartridges deliver legendary HP print quality for high-volume printing.
- HP 951 ink cartridges work with: HP OfficeJet Pro 276, 8100, 8600, 8610, 8620, 8640
- 1 Cyan (~1,500 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Ideal for small businesses to print professional-looking colour and black text that will stay sharp and resist fading – at a low cost.[1,2]
- Depend on Original HP 951XL High Yield Ink Cartridges designed specifically for your HP printer for high-volume printing.
- 1 Cartridge
£45.22
Inc. VAT £54.27
Product Details
General Information
| Colour | Cyan |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 951 ink cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 1500 pages |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink volume | 24 ml |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| OEM code | 951XL |
| Country of origin | China, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 114 mm |
| Depth | 126 mm |
| Height | 25 mm |
| Weight | 50 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 114 x 126 x 25 mm |
| Package width | 114 mm |
| Package depth | 126 mm |
| Package height | 25 mm |
| Package weight | 70 g |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Products per pallet | 4500 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 90 pc(s) |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 9 pc(s) |
| Pallet gross weight | 382 kg |
| Products per master (outer) case | 50 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 4.02 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 886111615285; (999) 886111755448; (BGX) 886111748921; (BGY) 886111748976 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 886111615285, 886111755448, 886111748921, 886111748976 |
| UNSPSC-code | 44103105 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Description
Ideal for small businesses to print professional-looking colour and black text that will stay sharp and resist fading – at a low cost.[1,2]\nCount on professional-quality business documents that will impress customers. Page after page, documents and marketing materials will stand out with crisp blacks and brilliant colour.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.