‹ Prev
Next ›
HP 950AE Original Ink Cartridge 24-ml Black CN049AE
2 Stock Available
- Works with Original
- HP
- Inkjet Printer: OfficeJet Pro 8500 - OfficeJet Pro 8500A - Officejet Pro 276dw - OfficeJet Pro 8000 - OfficeJet Pro 8000 WL Color - Officejet Pro 8610 - OfficeJet Pro 276dw Mono - OfficeJet Pro 8500A Plus - Officejet Pro 8600 - Officejet Pro 8640 - OfficeJet Pro 8000 Printer - OfficeJet Pro 8500A Plus All-in-One - A910g - OfficeJet Pro 8100 Printer - N811a - OfficeJet Pro 8600 Plus All-in-One - N911g - OfficeJet Pro 8600 All-in-One - N911a - OfficeJet Pro 8500A All-in-One - A910a - OfficeJet Pro 276 dw MFP - OfficeJet Pro 251dw Printer - OfficeJet Pro 8620 All-in-One - OfficeJet Pro 8610 All-in-One - OfficeJet Pro 8500 All-in-One - OfficeJet Pro 8500 Wireless All-in-One - OfficeJet Pro 8000 WL Color Printer - OfficeJet Pro 8500 Wireless - Officejet Pro 251dw - Officejet Pro 8100 - Officejet Pro 8600 Plus - Officejet Pro 8620
- OfficeJet: Pro 8600 e-all-in-one - Pro 8620 e-all-in-one - Pro 8630 e-all-in-one - Pro 8100 - Pro 8600 Plus e-all-in-one - Pro 8610 e-all-in-one
- HP
- Original HP 950 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 950 ink cartridges work with: HP OfficeJet Pro 276, 8100, 8600, 8610, 8620, 8640
- 1 Black (~1,000 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Ideal for small businesses to print professional-looking colour and black text that will stay sharp and resist fading – at a low cost.[1,2]
- Depend on Original HP 950 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- 1 Cartridge
£39.11
Inc. VAT £46.94
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 950 ink cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink page yield | 1000 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Black ink volume | 1000 ml |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | China, Singapore, Malaysia |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 119 mm |
| Depth | 126 mm |
| Height | 36 mm |
| Weight | 90 g |
| Package width | 119 mm |
| Package depth | 126 mm |
| Package height | 36 mm |
| Package weight | 100 g |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Products per pallet | 4400 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 110 pc(s) |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 11 pc(s) |
| Pallet gross weight | 574 kg |
| Products per master (outer) case | 40 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 4.32 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 886111615261; (999) 886111755424; (BGX) 886111748907; (BGY) 886111748952 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 886111615261, 886111755424, 886111748907, 886111748952 |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Box contents | 1 Cartridge |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1702 mm |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Description
Ideal for small businesses to print professional-looking colour and black text that will stay sharp and resist fading – at a low cost.[1,2]\nCount on professional-quality business documents that will impress customers. Page after page, documents and marketing materials will stand out with crisp black text.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.