‹ Prev
Next ›
HP 932 Original Ink Cartridge 8.5-ml Black CN057AE
2 Stock Available
- Works with Original
- HP
- Inkjet Printer: OfficeJet 7612 - Officejet 6100 - Officejet 6600 - Officejet 7610 - Officejet 6700 Premium - OfficeJet 6600 eAll-in-One - OfficeJet 6100 ePrinter - H611a - OfficeJet 6700A Premium All-in-One - H711n - OfficeJet 7612 Wide Format All-in-One - OfficeJet 7610 WF All-in-One - OfficeJet 7510A Wide Format All-in-One - OfficeJet 7110 Printer - OfficeJet 7110 - OfficeJet 7510
- OfficeJet: 6100 e-printer - 6600 e-all-in-one - 6700 premium e-all-in-one - 7510 Wide Format e-All-in-One - 7100xi - 7612 e-all-in-one
- HP
- Original HP 932 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 932 ink cartridges work with: HP OfficeJet 6100, 7110, 7610
- 1 Black (~400 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Ideal for small-business and home-office customers who print frequently, produce high-quality text and colour graphics and images, and recycle.
- Depend on Original HP 932 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- 1 Cartridge
£28.71
Inc. VAT £34.45
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 932 ink cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink page yield | 400 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Black ink volume | 8.5 ml |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| OEM code | CN057AE |
| Country of origin | China, Singapore, Malaysia |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 94 mm |
| Depth | 126 mm |
| Height | 24 mm |
| Weight | 30 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 94 x 126 x 25 mm |
| Package width | 94 mm |
| Package depth | 126 mm |
| Package height | 24 mm |
| Package volume | 24 cm³ |
| Package weight | 50 g |
| Package type | Blister |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Products per pallet | 6000 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 150 pc(s) |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 15 pc(s) |
| Pallet gross weight | 344 kg |
| Products per master (outer) case | 40 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 2.16 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 886111615315; (BGX) 886111749003; (BGY) 886111749058 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 886111615315, 886111749003, 886111749058 |
| UNSPSC-code | 44103105 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Description
Ideal for small-business and home-office customers who print frequently, produce high-quality text and colour graphics and images, and recycle.\nCount on high-quality black text and colour graphics that makes an impression for your business, and get reliability features, using easy-to-recycle Original HP ink cartridges.[1]
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.