‹ Prev
Next ›
HP 920XL Original Ink Cartridge High Yield Black CD975AE
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Works with Original
- HP
- OfficeJet: 6500 wireless - 6500a plus e-all-in-one - 7500a Wide format - 6000 wireless - 6500 - 6500 all-in-one - 7000 Wide Format - 7000 - 6000 - 6500a e-all-in-one
- Inkjet Printer: Officejet 6500A Plus - Officejet 6500 - Officejet 7000 - OfficeJet 6500 All-in-One - E709a - OfficeJet 6500A All-in-One - E710a - OfficeJet 6500A Plus All-in-One - E710n - OfficeJet 7000 Wide Format Printer - E809a - OfficeJet 6500 All-in-One WL Printer - OfficeJet 6000 Printer - OfficeJet 7500A Wide Format e-All-in-One - E910a - Officejet 6000 - Officejet 6500A - Officejet 7500A
- HP
- Original HP 920XL High Yield Ink Cartridges deliver legendary HP print quality for high-volume printing.
- HP 920 ink cartridges work with: HP OfficeJet 7500A
- 1 Black (~1,200 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Designed for home office users who need to produce business-quality colour for less.
- Depend on Original HP 920XL High Yield Ink Cartridges designed specifically for your HP printer for high-volume printing.
- 1 Cartridge
£65.96
Inc. VAT £79.15
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Compatibility | HP 920 ink cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink page yield | 1200 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| OEM code | CD975AE |
| Country of origin | China, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 80% |
| Width | 107 mm |
| Depth | 47 mm |
| Height | 115 mm |
| Weight | 80 g |
| Package width | 107 mm |
| Package depth | 47 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package weight | 110 g |
| Products per pallet | 1120 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 56 pc(s) |
| Layers per pallet | 7 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 8 pc(s) |
| Pallet gross weight | 162.4 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (231) 884420649526; (241) 884420649533; (251) 884420649540; (301) 884962546147; (BGX) 884420649489; (BGY) 884420649496 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884420649526, 884420649533, 884420649540, 884962546147, 884420649489, 884420649496 |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Box contents | 1 Cartridge |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1089 mm |
| Pallet size (EU) | 1200 x 800 x 1089 mm |
| Products per larger master (outer) case | 20 pc(s) |
| Larger master (outer) case gross weight | 2.45 kg |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Description
Designed for home office users who need to produce business-quality colour for less.\nHP 920XL Black Ink Cartridges print laser-quality black text, using Original HP inks. Print professional, plain paper documents, using pigment ink designed for the office.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.