‹ Prev
Next ›
HP 90X Original LaserJet Toner Cartridge High Yield Black CE390X
11 Stock Available
- Works with Original
- HP
- Laser Printer: LaserJet Enterprise 600 M602dn - LaserJet Enterprise 600 M602n - LaserJet Enterprise 600 M602x - LaserJet Enterprise 600 M603n - LaserJet Enterprise 600 M603xh - LaserJet Enterprise M4555f - LaserJet Enterprise 600 M603dn - LaserJet Enterprise M4555 - LaserJet Enterprise M4555fskm - LaserJet Enterprise M4555h - LaserJet 600 M602dn - LaserJet Enterprise M605x - LaserJet 600 M603dn - LaserJet Enterprise M4555 MFP - LaserJet Enterprise M606x - LaserJet Enterprise M605n - LaserJet Enterprise M4555fskm MFP - LaserJet Enterprise M604n - LaserJet Enterprise M605dn - LaserJet Managed 605xm - LaserJet Enterprise M606dn - LaserJet 600 M603n - LaserJet 600 M602n - LaserJet Managed 605dnm - LaserJet Enterprise M604dn - LaserJet 600 M602x - LaserJet Enterprise M4555h MFP
- LaserJet: LaserJet Enterprise M4555 MFP - LaserJet Enterprise M4555 f MFP - LaserJet Enterprise M4555 h MFP - LaserJet Enterprise 600 M602n - LaserJet Enterprise 600 M602x - LaserJet Enterprise 600 M602dn - LaserJet Enterprise 600 M603n - LaserJet Enterprise 600 M603xh - LaserJet Enterprise M4555 fskm MFP - LaserJet Enterprise 600 M603dn
- LaserJet Enterprise: 600 M602dn - 600 M603dn - 600 M603n - M4555h - m4555fskm - 600 M602n - 600 M602x - M4555 - 600 M603xh - 600 M603 - M4555f
- HP
- Original HP 90X High Yield Ink Cartridges deliver legendary HP print quality for high-volume printing.
- HP 90 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise M4555
- 1 Black (~24,000 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Reliable printing you can trust
- Ideal for offices that require consistent, professional-quality documents from a toner cartridge that contains energy-efficient toner.
- Depend on Original HP 90X Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
£362.16
Inc. VAT £434.59
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 90 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 24000 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| OEM code | CE390X |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 0.15% |
| Country of origin | Japan |
| HP segment | Enterprise |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 391 mm |
| Depth | 193 mm |
| Height | 327 mm |
| Weight | 2.45 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 391 x 193 x 327 mm |
| Package width | 391 mm |
| Package depth | 193 mm |
| Package height | 327 mm |
| Package weight | 3.33 kg |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 13.5 |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 15 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 45 pc(s) |
| Layers per pallet | 3 pc(s) |
| Products per pallet | 45 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 36 pc(s) |
| Pallet gross weight | 170.4 kg |
| Pallet weight (EU) | 140.4 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962517765 |
| Retail only | N |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Ideal for offices that require consistent, professional-quality documents from a toner cartridge that contains energy-efficient toner.\nIncrease office efficiency: produce professional-quality documents consistently. Print at high speeds without sacrificing quality and get increased energy-savings.[2] Original HP toner cartridges are designed for optimal performance with HP printers.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.