‹ Prev
Next ›
HP 90X Original LaserJet Toner Cartridge High Yield Black 2-pack CE390XD
Currently out of Stock
- Works with Original
- HP
- Laser Printer: LaserJet Enterprise 600 M603dn - LaserJet Enterprise M4555f - LaserJet 600 M603dn - LaserJet Enterprise M4555fskm MFP - LaserJet 600 M603n - LaserJet Enterprise 600 M602n - LaserJet Enterprise 600 M602x - LaserJet Enterprise M4555 - LaserJet Enterprise M4555fskm - LaserJet Enterprise M4555h - LaserJet Enterprise 600 M602dn - LaserJet Enterprise 600 M603n - LaserJet Enterprise 600 M603xh - LaserJet 600 M602n - LaserJet 600 M602x - LaserJet Enterprise M4555h MFP - LaserJet 600 M602dn - LaserJet Enterprise M4555 MFP
- LaserJet Enterprise: M4555 - 600 M603 - M4555h - 600 M602dn - M4555f - m4555fskm
- HP
- Original HP 90X High Yield Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 90 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise M4555
- 2 Black (~48,000 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Reliable printing you can trust
- Ideal for value-conscious customers printing high volumes of professional-quality documents.
- Depend on Original HP 90X High Yield Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- 2 toner cartridges; Recycling guide
£685.96
Inc. VAT £823.15
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 90 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Black toner page yield | 48000 pages |
| Black toner cartridges quantity | 2 |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| OEM code | CE390XD |
| Quantity per box | 2 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 15% |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| HP segment | Enterprise |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 400 mm |
| Depth | 390 mm |
| Height | 332 mm |
| Weight | 5 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 400 x 390 x 332 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 400 x 390 x 332 mm |
| Package width | 400 mm |
| Package depth | 390 mm |
| Package height | 332 mm |
| Package weight | 6.8 kg |
| Package type | Box |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 13.5 |
| Print technology | Laser printing |
| Page yield footnote | ISO/IEC 19798 |
| Maximum number of stacking cartons | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 18 pc(s) |
| Layers per pallet | 3 pc(s) |
| Products per pallet | 18 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 18 pc(s) |
| Pallet gross weight | 142.9 kg |
| Pallet weight (EU) | 142.9 kg |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Ideal for value-conscious customers printing high volumes of professional-quality documents.\nHP 90X Black Dual Pack LaserJet Toner Cartridges offer better value than individual cartridges. Produce more pages for a lower price and simplify ordering with two cartridges packaged together. Print professional-quality documents that impress.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.