‹ Prev
Next ›
HP 90A Original LaserJet Toner Cartridge Black CE390A
Currently out of Stock
- Works with Original
- HP
- Laser Printer: LASERJET 600 M602n - LaserJet Enterprise 600 M603dn - LaserJet Enterprise M4555 - LaserJet Enterprise M4555f - LaserJet Enterprise M4555fskm - LaserJet Enterprise M604dn - LaserJet Enterprise M606dn - LaserJet Managed 605dnm - LASERJET 600 M602dn - LASERJET 600 M602x - LASERJET 600 M603dn - LASERJET 600 M603n - LaserJet Enterprise 600 M601n - LaserJet Enterprise M4555h - LaserJet Enterprise 600 M601dn - LaserJet Enterprise 600 M603n - LaserJet Enterprise M604n - LaserJet Enterprise M605x - LaserJet Enterprise M606x - LaserJet Managed 605xm - LaserJet Enterprise 600 M602dn - LaserJet Enterprise 600 M602n - LaserJet Enterprise 600 M602x - LaserJet Enterprise 600 M603xh - LaserJet Enterprise M605dn - LaserJet Enterprise M605n - LaserJet Enterprise M4555h MFP - LaserJet 600 M602dn - LaserJet 600 M603dn - LaserJet 600 M603n - LaserJet 600 M602x - LaserJet Enterprise M4555fskm MFP - LaserJet 600 M602n - LaserJet Enterprise M4555 MFP
- LaserJet: LaserJet Enterprise 600 M601dn - LaserJet Enterprise 600 M603dn - LaserJet Enterprise 600 M601n - LaserJet Enterprise 600 M602n - LaserJet Enterprise 600 M602x - LaserJet Enterprise 600 M603xh - LaserJet Enterprise M4555 MFP - LaserJet Enterprise 600 M602dn - LaserJet Enterprise 600 M603n - LaserJet Enterprise M4555 fskm MFP - LaserJet Enterprise M4555 f MFP - LaserJet Enterprise M4555 h MFP
- LaserJet Enterprise: M4555 - M4555f - m4555fskm - 600 M601dn - 600 M602n - 600 M602x - 600 M603 - 600 M603n - 600 M603xh - 600 M601n - 600 M602dn - 600 M603dn - M4555h
- HP
- Original HP 90A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 90 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise M4555
- 1 Black (~10,000 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Reliable printing you can trust
- Ideal for offices that require consistent, professional-quality documents from a toner cartridge that contains energy-efficient toner.
- Depend on Original HP 90A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- 1 Cartridge
£226.42
Inc. VAT £271.70
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 90 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 10000 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CE390A |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 0.16% |
| Country of origin | Japan |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Width | 391 mm |
| Depth | 193 mm |
| Height | 300 mm |
| Weight | 1.71 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 391 x 193 x 300 mm |
| Package width | 391 mm |
| Package depth | 193 mm |
| Package height | 300 mm |
| Package weight | 2.47 kg |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 9.9 |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 15 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 45 pc(s) |
| Layers per pallet | 3 pc(s) |
| Products per pallet | 45 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 36 pc(s) |
| Pallet gross weight | 131.7 kg |
| Pallet weight (EU) | 109.4 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962517758 |
| Retail only | N |
| UNSPSC-code | 44103103 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Ideal for offices that require consistent, professional-quality documents from a toner cartridge that contains energy-efficient toner.\nIncrease office efficiency: produce professional-quality documents consistently. Print at high speeds without sacrificing quality and get increased energy-savings.[2] Original HP toner cartridges are designed for optimal performance with HP printers.