‹ Prev
Next ›
HP 903 Original Ink Cartridge 4-ml Cyan T6L87AE
14 Stock Available
- Works with Original
- HP
- Inkjet Printer: OfficeJet 6950 - OfficeJet 6950 All-in-One - OfficeJet Pro 6974 All-in-One - OfficeJet Pro 6960 All-in-One - OfficeJet 6951 - OfficeJet Pro 6960 - OfficeJet Pro 6970 All-in-One - OfficeJet Pro 6974 - OfficeJet Pro 6970
- OfficeJet: Pro 6970 - Pro 6975 All-in-One - Pro 6960
- HP
- Original HP 903 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 903 ink cartridges work with: HP OfficeJet 6950
- 1 Cyan (~315 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- Ideal for busy entrepreneurs and small-business owners who want to make a professional impression and serve the bottom line.
- Depend on Original HP 903 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Ink cartridge
£10.85
Inc. VAT £13.02
Product Details
General Information
| Colour | Cyan |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan |
| Brand compatibility | HP |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | HP 903 ink cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 315 pages |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink volume | 4 ml |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| OEM code | T6L87AE |
| Country of origin | China, Ireland, Malaysia |
| Product colour | Black |
| HP segment | Business |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 45 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Width | 106 mm |
| Depth | 23 mm |
| Height | 113.5 mm |
| Weight | 20 g |
| Package width | 106 mm |
| Package depth | 23 mm |
| Package height | 113.5 mm |
| Package weight | 40 g |
| Hazard pictogram(s) | GHS07 |
| Health hazard statement(s) | H317 |
| Products per pallet | 3780 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 63 pc(s) |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 7 pc(s) |
| Pallet gross weight | 182.2 kg |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 2.57 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 889894728777; (BGX) 889894728784; (BGY) 889894728791; (LS1) 199764694188; (LS2) 199764694195; (LS3) 199764694201 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 889894728777, 889894728784, 889894728791, 199764694188, 199764694195, 199764694201 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Description
Ideal for busy entrepreneurs and small-business owners who want to make a professional impression and serve the bottom line.\nGet reliable performance and professional-quality colour and black text for the office. Original HP ink cartridges deliver striking documents, every time. Print affordably with low-priced individual cartridges and high-yield cartridge options.[1,2]
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.