‹ Prev
Next ›
HP 824A Original LaserJet Imaging Drum Yellow CB386A
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Works with Original
- HP
- Color LaserJet: CM6040 - CP6015N - CP6015DN - CP6015XH - CM6030F - CM6040f - CP6015 - CP6015de - CM6030 - CP6015x
- Laser Printer: Color LaserJet CM6030 - Color LaserJet CP6015n - Color LaserJet CM6040f MFP - Color LaserJet CM6040f - Color LaserJet CP6015dn - Color LaserJet CM6030f - Color LaserJet CM6040 - Color LaserJet CP6015xh
- HP
- Original HP 824A toner supplies deliver legendary HP print quality.
- Depend on Original HP 824A toner supplies designed specifically for your HP printer.
- Image drum; Recycling guide
£264.15
Inc. VAT £316.98
Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Printing colours | Yellow |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 824 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour toner page yield | 23000 pages |
| OEM code | CB386A |
| Country of origin | Japan |
| Operating temperature (T-T) | 17 - 25 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Width | 603 mm |
| Depth | 168 mm |
| Height | 327 mm |
| Weight | 910 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 603 x 168 x 327 mm |
| Package width | 603 mm |
| Package depth | 168 mm |
| Package height | 327 mm |
| Package weight | 3.9 kg |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 8 pc(s) |
| Layers per pallet | 3 pc(s) |
| Products per pallet | 30 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 24 pc(s) |
| Pallet gross weight | 138 kg |
| Pallet weight (EU) | 119 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 882780459175 |
| Stacking number for carton | 12 |
| Retail only | N |
| UNSPSC-code | 44103109 |
| Box contents | Image drum; Recycling guide |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1160 x 960 x 1123 mm |
| Stacking number for pallet | 4 pc(s) |
| Pallet size (EU) | 1140 x 780 x 1134 mm |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Drum |
Description
Image drum is designed for use with Hewlett-Packard Color LaserJet CP6015dn, CP6015de, CP6015x, CP6015xh, CM6030 MFP, CM6040 and CM6040f MFP. Enhanced ColorSphere toner achieves consistent, high gloss to produce a dynamic range of bright, brilliant color. Ideal for everyday business documents and professional marketing pieces. Intelligence built into the cartridge communicates with the printer to track usage and provide alerts. Cartridge yields approximately 23,000 pages.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.